رایج ترین نوع شرکتی که در ایران به ثبت می رسد ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود “>ثبت شرکت با مسئولیت محدود است زیرا شرایط ساده تری برای ثبت و نگهداری دارد.

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای انجام فعالیت های تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا فقط به میزان سرمایه خود در شرکت مسئول خواهد بود بدون آن که این سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این شرکت ها ، نقل و انتقال سهام علاوه بر تنظیم صورت جلسه ، و ثبت در سامانه به تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی نیازمند است و البته یک نسخه از سند انتقال باید به سازمان ثبت ارائه شود.عبارت ” با مسئولیت محدود ” باید در انتهای نام شرکت آورده شود و همچنین اسم هیچ یک از شرکا نباید در نام شرکت قید شود چون شریکی که نامش در اسم شرکت باشد مسئول پرداخت همه بدهی ها و انجام کلیه تعهدات شرکت است.

 شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت این شرکت شرایطی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

مدارک لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

پس از آماده کردن کلیه مدارک لازم برای ثبت شرکت ، متقاضی می باید به سایت اداره ثبت  irsherkat.ssaa.ir مراجعه کرده و در منوی پذیرش تاسیس کلیک کند و گزینه مسئولیت محدود را انتخاب نماید. سپس ، شخص باید اولین فرم مشخصات اولیه را پر کند که شامل نام متقاضی به همراه شماره تماس و آدرس می باشد. در مرحله بعد ، پنج نام باید برای شرکت نوشته شود تا از میان آنها یکی تایید گردد.

ثبت شرکت

در قدم بعدی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، فیلدهای مربوط به مدت و موضوع فعالیت ، نشانی و سرمایه شرکت باید پر شوند. در ادامه ، سمت اشخاص و نام شرکا و سهم هر یک از آنها نوشته می شود. در صورتی که شرکت دارای شعبه دیگری باشد ، مشخصات آن باید در سایت وارد شود. پس از آن که اداره ثبت این اطلاعات را تایید کرد ، متقاضی باید اساس نامه و شرکت نامه ی شرکت را در سایت بارگذاری کند.

پس از طی این مراحل ، شخص باید منتظر بماند تا اداره ثبت از میان اسامی انتخابی ، یکی را تایید کند. پس از این مرحله ، سامانه اوراقی را در اختیار متقاضی قرار میدهد که شخص می باید دونسخه پرینت کرده و به امضای اعضای شرکت برساند. سپس فرد باید این مدارک امضا شده را در باجه های پستی به اداره ثبت شرکت ها پست کند. در پایان ، پس از تایید کلیه مدارک ، شماره ثبت به متقاضی داده می شود و باید آگهی رسمی ثبت شرکت با مسئولیت محدود را در روزنامه کثیرالانتشار به چاپ برساند.

تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود

تعداد اعضای هیئت مدیره در این نوع شرکت ها ، می باید حداقل از یک نفر به عنوان مدیر عامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره تشکیل شده باشد. در صورت اضافه شدن اشخاص دیگر ، آنان به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد. چنانچه شرکا تصویب کنند ، یک نفر می تواند بطور همزمان در سمت مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره فعالیت کند. لازم به ذکر است که برخی اشخاص نمی توانند به عنوان اعضای هیئت مدیره انتخاب شوند مانند :

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

یکی از امتیازات  این شرکتها این است که با حداقل دو نفر قابل تشکیل است.

مزیت دیگر ، عدم نیاز به ارائه مدرک بانکی برای تحویل سرمایه به مدیر عامل شرکت است و برای ثبت شرکت اقرار نامه مدیر عامل دال بر تحویل سرمایه کفایت می کند.

علاوه بر این موارد ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود این امتیاز را دارد که نیاز نیست هر سال اعضای شرکت معرفی شوند.

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود

از معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود می توان به موارد ریز اشاره کرد :

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

هزینه ثبت این نوع شرکتها، در هیچ ماده قانونی ذکر نشده و به عبارت دیگر هزینه ثابتی نیست.

در حقیقت ، این هزینه بسته به شرایط و خدماتی که برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود از موسسات ثبتی به کار گرفته می شود متغیر است.

بخشی از این هزینه به مبالغ واریزی به اداره های مربوطه و درج آگهی شرکت در روزنامه ها مربوط می باشد.

ثبت ونک

بخش دیگر نیز به کارمزدی مربوط است که به موسسه ثبتی که کارهای مرتبط با ثبت شرکت را انجام میدهند ، پرداخت می شود.

برای مشاوره رایگان جهت کلیه امور ثبتی میتوانید با موسسه ثبت ونک تماس بگیرید : 02187790

www.vanak.org

www.vanak.ir

منبع :
گسترش نیوز