پرش به محتوا
خانه » مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

  • از

پس از فرستادن مدارک لازم برای تاسیس شرکت سهامی خاص به اداره ثبت شرکت‌ها، باید منتظر تأیید آنها بود. در نهایت، روند ثبت شرکت با درج آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار به پایان می‌رسد. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است. الزامی برای تأمین کامل آن وجود ندارد و فراهم کردن %۳۵ آن برای راه‌اندازی شرکت کافی خواهد بود.

ثبت شرکت سهامی خاص

یکی دیگر از مزایای تقسیم سرمایه به سهام این است که هر شخصی می­تواند به اندازه وسع خود اقدام به خرید سهام کند. بدین ترتیب سرمایه ­های کوچک روی هم جمع می­شوند و زمینه انجام امور تجاری را فراهم می­کنند. دوست عزیز هزینه ها بر اساس میزان سرمایه و موضوع و هزینه روزنامه رسمی می باشد، از 800 هزار تومان به بالا می باشد و مدت زمان هم تا ثبت شرکت در تهران زمان چاپ روزنامه رسمی حدودا 12 روز کاری می باشد. مبلغ سرمایه شرکت (کل سرمایه نقد و غیر نقد آن به صورت مجزا)، تعهدات سهام آن (بی نام یا با نام) و مبلغ اسمی شرکت مشخص شود. در مورد اشخاص حقوقی خارجی سهامدار در شرکت، باید گواهی ثبت آن شرکت در خارج از کشور و ترجمه آن و ارائه اصل و نسخه ترجمه شده وکالت نامه وکیل شرکت خارجی لازم است.

لذا تشریفات نقل و انتقال سهام از موارد مهم مربوط به شرکت ها تلقی می گردد . سرمایه شرکت سهامی خاص در زمان تاسیس می بایست منحصراً توسط موسسین تامین و حداقل ۳۵ درصد آن در نزد بانک به صورت سرمایه تعهدی پرداخت (پرداخت سرمایه تعهدی) گردد. سرمایه شرکت های سهامی خاص به صورت سهام بر روی ورقه سهام ارائه و در دفتر سهام شرکت با مشخصات صاحب سهم قید می گردد. لازم به توضیح است، موسسین شرکت سهامی خاص، نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و ثبت شرکت انجام می دهند، طبق ماده 23 “لایحه” مسئولیت تضامنی دارند.

شرایط ثبت شرکت تعاونی و مزایای آن به چه صورت است؟

موسسات غید تجاری موسساتی می باشند که جهت مقاصد غیر تجاری مثل امور علمی و ادبی یا امور خیریه و امور اجتماعی و سیاسی تشکیل می شوند و تشکیل دهندگان و موسسین آن ممکن است قصد انتفاع داشته و یا نداشته باشند. 9-ارائه اصل سند مالکیت در صورتی که اموال غیر منقول جهت سرمایه شرکت معرفی شده باشد. حقوق شرکا ( سهام داران ) در قالب ” سهام ” تبلور می یابد که قابل نقل و انتقال است و مسئولیت سهام داران محدود به آورده آن هاست. موسسات فرهنگی هنری از تشکیلاتی می باشند که با در نظر گرفتن اهداف به مقاصد فرهنگی و هنری پرداخته می شوند که می توانند انتفاعی و یا غیر انتفاعی باشد .

سهامدار باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و اگر کمتر از آن است باید سرپرست او اوراق را امضاء نماید. تغییرات شرکت اعم از تغییر در سرمایه ثبت شرکت یا مدیریت، همگی باید به به تصویب سهامداران برسد. پس سهامدار و سرمایه گذار نقش انفعالی ندارد و بسیار در هدایت شرکت اثر گذار است.

مدارک لازم جهت تأسیس شرکت:

۲ – اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد.‌ اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد. هرگاه تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیر نقد باشد باید تمام آن تادیه گردیده و صورت‌ تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد و در صورتی که سهام ممتازه وجود داشته باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه‌ منعکس شده باشد. 6- کلمه خاص باید قبل یا بعد از نام شرکت ذکر گردد در غیر این صورت هر یک از افراد ذینفع می تواند انحلال آن را از دادگاه بخواهد. لازم به ذکر است که سهام شرکت با سهامی خاص را می توان به اشخاص ثالث انتقال داد لکن در بازار بورس معاله نخواهد شد. ج) در شرکت سهامی خاص ، تعداد سهامداران نباید کمتر از سه نفر باشد.

  • گروه تخصصی ثبت شرکت ماهانبا 12سال سابقه کاری در زمینه های انجام امور خدمات اداری، ثبت شرکتها و واحدهای صنعتی، تولیدی، کشاورزی، پیمانکاری، بازرگانی، حقوقی در زمینه ثبت نام و علائم تجاری، ثبت کالا و… توانسته است روزمه ای چشم گیر داشته باشد.
  • در این مسیر، افراد می بایست برای ثبت شرکت سهامی خاص، شریک یا شرکایی برای خود انتخاب نمایند.
  • دو نسخه از اساسنامه که تمام صفحات آن به امضای سهامداران شرکت رسیده باشد.

همانگونه که اشاره شد سرمایه ی شرکت سهامی خاص بوسیله ی خود موسسین تامین می گردد. این نوع شرکت تجاری نمی تواند سهام خود را پذیره نویسی یا برای فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نماید یا به انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت ورزد. حداقل سرمایه ی اولیه شرکت سهامی یک میلیون ریال می باشد که تمامی آن توسط شرکاء تامین می گردد. شرکت سهامی خاص با توجه به محبوبیت آن از جمله رایج ترین شرکت هایی است. و سرمایه این نوع شرکت کلا توسط موسسین آن تامین می گردد. و مسئولیت تمام سهام داران در مقابل سود، ضرر و زیان شرکت وابسته به مقدار مبلغ اسمی سهام آنها می باشد.

آشنایی با پچ پنل، پچ کورد و کاربردهای آن‌ها

توجه-طبق ماده ۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم مراجعه به دارائی جهت پرداخت دودر هزار سرمایه اولیه شرکت بابت حق تمبر الزامی است. قید این که شرکت یک بازرس خواهد داشت یا بیشتر و نحوه ی انتخاب و مدت ماموریت بازرس. مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن،اگر تاسیس شعبه مورد نظر باشد. ارائه تاییدیه بانکی برای پرداخت 35 درصد سرمایه به صورت نقدی. بازرسان نیز ذیل صورت جلسه قبول سمت نموده و باید تصویر مدارک هویتی خود را ارسال نمایند.

موارد موجود در قرارداد اعم از آدرس شرکت و مکان سکونت اعضا و کد پستی آن ، سرمایه شرکت ،اسامی اعضا و سهامداران ،درصد سهام هریک از اعضا و سهم الشرکه و سمت هر یک از افراد و موضوع فعالیت شرکت باید حتما با دقت نوشته شود. تبصره می باشد که در جلسه مورخ ………… مؤسسان شرکت، مجمع عمومی مؤسس به تصویب رسیده است. جالب است بدانید که در سهامی خاص، هیچ محدودیتی در انتخاب زمینه فعالیت نخواهید داشت و می توانید با ثبت آن ، تا سقف 5 الی 10 برابر میزان سرمایه خود ، از وام و تسهیلات بانکی استفاده کنید .

general