پرش به محتوا
خانه » متن سخنان رییس جمهوری در کنفرانس اقتصاد ایران

متن سخنان رییس جمهوری در کنفرانس اقتصاد ایران

  • از

بر اساس پیشبینی این گزارش، با توجه به انگیزههای هر دو طرف، احتمالاً تا سال 2022 توافق موقت برای کاهش غنیسازی اورانیوم در مقابل کاهش تحریم-های نفتی ایران حاصل خواهد شد؛ اما این توافق دیری نخواهد پایید و در بلندمدت، اختلافات اساسی بین دو کشور، به تیرگی روابط آنها تا سال 2024 خواهد انجامید. سابقه این توافق به سفر آقای روحانی به چین در ژانویه 2016 بازمیگردد که طی آن روسای جمهور دو کشور به توافق اولیه در مورد همکاریهای استراتژیک دست یافتند. جمهوری اسلامی در 7 سال گذشته با ارسال نفت رایگان از بشار اسد حمایت مالی کرده است. به گزارش ایلنا از اتاق بازرگانی ایران، واحد اطلاعات اکونومیست در یکی از تحلیلهای جدید خود (مورخ 4 آوریل 2021) به پیشبینی وضعیت اقتصاد ایران در 5 سال آینده پرداخته است. گزارش مرکز پژوهشهای اتاق ایران از تحلیل اکونومیست در مورد پیشبینی اقتصاد ایران از سال 2021 تا 2025 نشان میدهد اقتصاد ایران در این دوره وابستگی شدیدی به وضعیت تحریمها دارد. بر همین مبنا و براساس آخرین انتشارات بانک جهانی که دورنمای اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ است که در ماه ژوئن منتشر شده است رشد تولید ناخالص داخلی یا رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱معادل ۲.۱ درصد پیشبینی شده که معیار محاسبه آن همان تولید ناخالص داخلی با قیمت ثابت سال ۲۰۱۰ است. This article has been written by GSA Content Generator Demoversion!

مجددا با کاهش قیمت نفت در سال ۱۳۹۶ و برقراری تحریمها در سال ۱۳۹۷ این شاخص به ۱۵.۹درصد در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت. با وجود تحت تحریم قرار گرفتن اقتصاد ایران طی سه سال گذشته، صنایع وابسته به برق و گاز در این کشور توسعه یافتهاند. ایران دومین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر بزرگ نفت دنیا را در اختیار دارد و از قدیم جزو کشورهایی بوده که هزینه پایینی برای برق پرداخت میکند. بر اساس این گزارش، باوجود سه سال رکود عمیق کشور و تحریمهای مستمر ایالاتمتحده، ایران همچنان دومین اقتصاد بزرگ منطقه با دومین نرخ جمعیت است که در صورت تنشزدایی روابط با آمریکا (هرچند بعید به نظر میرسد)، چشمانداز اغواکنندهای برای سرمایهگذاران خواهد داشت؛ بهعبارتدیگر، چشمانداز اقتصاد ایران به کاهش یا عدم کاهش تحریمهای ایالاتمتحده وابستگی بسیاری دارد. در همین راستا دکتر علی بیگدلی، پژوهشگر و استاد روابط بینالملل در دانشگاه و مولف چندین عنوان کتاب در گفتوگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: ”دولت ایران از اول انقلاب هم دنبال این روش بود که الان متاسفانه حمایتهای مالی به کشورهایی نظیر یمن هم کشیده شده و هزینه بسیار زیادی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده است؛ آن هم در شرایطی که شرایط اقتصادی در ایران مملو از گرههای کور است و همچنین وضعیت معیشت مردم روز به روز تنگناهایی جدیتر را پیش روی خود میبیند. Data has been created by GSA Content Generator DEMO!

وبگاه «مشرق» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه 28 آگوست 2021 طی گزارشی ضمن دفاع از این اقدام تهران نوشت که «سومین کشتی ایرانی حامل سوخت به سوی لبنان حرکت کرد». ↑ اگرچه، رومانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ نیز روابط گرمی با ایران داشت که پس از ۱۹۸۹ م، شدتش با نزدیکی رومانی به غرب، کم شد. چند روز پیشتر نیز دو کشتی حامل نفت ایران با عبور از کانال سوئز عازم بندر بانیاس سوریه و بیروت شده بودند. بهزاد احمدنیا، تحلیلگر حوزه نفت در کانال تلگرامش نوشته است: ”نفتکشهای «داران» و «گلرو» با پرچم ایران از کانال سوئز عبور کرده و وارد مدیترانه شدند. باوجوداین شرایط، چنانچه دولت در میانمدت مخارج خود را بهطور معقولانهتری مدیریت نکند، کشور وارد یک مارپیچ ابرتورمی و پولی شدن کسری بودجه خواهد شد. ایران اکونومیست- مهدی طارمی تبدیل به اولین بازیکن ایرانی شد که توانست در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کند. آقای رئیسی با حضور در پیمان شانگهای و جلسه مرتبط با آن، اقتصاد ایران را از گروگان اروپا خارج میکند و به نظر میرسد ما میتوانیم، سطح بالاتری از مراودات را حتی با اروپاییها داشته باشیم مشروط بر این که اقتصاد ایران را به اروپا گره نزنیم و بدانیم آمریکاییها به دنبال تقویت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ایران نیستند.

البته، با گذشت زمان طی دوره پیشبینی، دولت تلاش خواهد کرد هزینههای مرتبط با ویروس کرونا را مهار کند و درعینحال، افزایش قیمت و افزایش صادرات نفت باعث رشد درآمدهای کشور خواهد شد؛ بنابراین، انتظار میرود کسری بودجه در بازه زمانی 24-2023 الی 26-2025 بهطور متوسط به میزان 1.5 درصد از تولید ناخالص داخلی تثبیت شود. او همچنین آنچه را که از دولت یونانی بلخ در شرق مانده بود، ضمیمه کرد و عنوان سلطنتی هخامنشیان، «شاه شاهان» را به خود گرفت. دولت هم در تأمین حقوق و دستمزد کارکنان خود در انتهای ماه با چالش جدی مواجه است. از طرف دیگر، افزایش مخارج دولت تا حدی از طریق پولی کردن کسری بودجه تأمین میشود که در اثر این سیاست، فشارهای تورمی بالا به قوت خود در اقتصاد باقی خواهد ماند. با این دیدگاه برنامه اقتصادی اسلامی فراهم کردن زمینه مناسب برای بروز خلاقیتهای متفاوت انسانی است و بدین جهت تأمین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد کار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی او بر عهده حکومت اسلامی است. ریموند قاجار، وزیر موقت انرژی لبنان نیز گفته حزبالله برای واردات سوخت از ایران دولت ما را دور زده، چون مجوزی در این زمینه صادر نشده است.