پرش به محتوا
خانه » تصویر اقتصاد ایران

تصویر اقتصاد ایران

  • از

↑ Foreign and CommonWealth Office: Iran’s entry. ↑ روزنامه اطلاعات بینالمللی چاپ لندن شماره ۴۶۴۲ / ۱ ژوئیه ۲۰۱۴ /۱۰ تیر ۱۳۹۳ صفحهٔ ۳. ↑ «وقتی بیبیسی ۲۰۰۰۰ کارمند دارد و صداوسیما ۴۸۰۰۰/ بدنه فربهای که کار دست مدیران میدهد». تحقیقات و مطالعات آکادمیک متعدد سعی دارد جواب مشخصی برای اندازه، سهم و دخالت بهینه برای دولت مشخص کند؛ برای مثال، مقاله ودر و گالوی این رقم را ۲۹ درصد تخمین میزند. تحقیقات مشابه نیز مانند این نمونهها، نظرات متفاوتی دارند، اما هیچ نوع رقم مشخص و مطمئنی برای اندازه بهینه دخالت دولت معین نشده است. نتایج تحقیقات مختلف نشان داده که دولتها بهویژه در کشورهای عقبمانده، در حال توسعه، نظامهای متمرکز و دارای اقتصاد سنتی یا قبل از مرحله جهش، بهطور آگاهانه یا ناخودآگاه به بزرگتر شدن و دخالت بیشتر تمایل دارند. و کشورهای در مرحله تولید و مصرف انبوه مانند ۷ کشور صنعتی پیشرفته. در اوج دخالتهای دولت در اقتصاد را مشاهده کرد تا کشورهایی مانند امریکا، کانادا و فرانسه که تمایل به کاهش شدید نقشآفرینی دولت در امور حکمرانی دارند. چنین سامانهای میتواند به کمک سیاستگذاران در شناسایی اقشار و نوع نیازمندی آنها آمده و اصابت سیاست را به گروههای هدف افزایش دهد. این امر میتواند به کاهش اشتغال ناشی از کرونا نیز کمک کند. This post has been created by GSA Content Generator Demoversion!

شوک تقاضای ناشی از همهگیری کروناویروس هم صادرات و هم قیمت نفت ایران را کاهش داد. جمعیت کنونی ایران از ۸۳ میلیون تن گذر کردهاست. در لایحه بودجه 2020، صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت به قیمت 50 دلار پیشبینی شده بود. در بودجه سال جدید، 38 درصد از درآمد دولت بر مبنای صادرات نفت پیشبینی شده بود. ایشان اقتصاد را موضوع اصلی کشور خواندند و افزودند: «اینکه در سالهای اخیر شعار هرسال، موضوعی اقتصادی انتخابشده، به همین دلیل است.» رهبر انقلاب در ادامه تاکید کردند باید با همت جدی و تلاش پیگیر مسئولان، تاثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود. اقتصاد آفرین به عنوان مرجع جامل و کامل تحلیل اخبار اقتصادی، فعالیت حرفهای خود را در زمینه اقتصادی از یک دهه قبل آغاز کرده است و در سالهای اخیر نیز فعالیت خود را به صورت تخصصی در زمینه بازنشر اخبار اقتصادی ایران و جهان ادامه میدهد. به دنبال کسب مشروعیت، ساسانیان شاهان اشکانی را فاقد صلاحیت خواندند، چنانچه گویی آنها جانشینان اسکندر «لعنتشده» و عوامل شالودهشکنی پادشاهی ایران باستان بودند. البته ورود به این مباحث باید براساس آمار و مطالعات دقیق اقتصادسنجی و تفکیک حدود و ثغور این عوامل باشد، اما در پایان باید گفت اگر مخارج بخش عمومی اعم از جاری و عمرانی را مد نظر داشته باشیم، باتوجه به افزایش و کاهش درآمدهای نفتی، ارزش افزوده حاصله آن نیز متغیر بوده است.

از پایان عملیات کربلای پنج در اسفند ۱۳۶۵، تا آغاز عملیات والفجر ۱۰ ایران در اواخر زمستان سال بعد، برای حدود یک سال، ایران و عراق پیشروی خاصی در خاک یکدیگر نداشتند. کل نیروی کار ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۳۰٫۵ میلیون نفر بودهاست و این کشور از کمبود نیروی کار ماهر رنج میبرد؛ از این شمار، ۱۶٫۳٪ در کشاورزی، ۳۵٫۱٪ در صنعت و ۴۸٫۶٪ در بخش خدماتی مشغول بودهاند. اغلب این مشاغل خدماتی هستند مانند آموزش و پرورش، ادارات دولتی و مشاغل دفاعی و پرداختهای دولتی بیش از 50 درصد از درآمدهای آنها را پوشش میدهد. ۱. کاهش خرید مردم از کسب و کارهای خُرد، اعم از تولیدی و خدماتی به ویژه در فصل خرید شب عید که حیات چهار میلیون واحد صنفی و صدها هزار واحد تولیدی کوچک و خُرد وابسته به آن است. همچنین تصمیم اخیر برای حذف چهار صفر از پول رایج کشور در عرضه پول هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد. دولت وسوسه خواهد شد که پول بیشتری چاپ کند که نتیجهای جز افزایش نرخ تورم نخواهد داشت.

حدود یک سوم از مرز ۸٫۳۳۴ کیلومتری آن نیز آبی است.

نرخ رسمی ارز در ایران 42هزار ریال برای هر دلار و نرخ غیررسمی نزدیک به 175هزار ریال برای هر دلار است. برآیند تغییرات پایداری شاخصهها در ۱۵ موضوع مورد بررسی در نهایت محاسبه عدد پایداری کل (توسعه پایدار) را برای مجموعه اقتصاد ایران ممکن کردهاست. باید بیاییم و اقتصاد را سامان دهیم و درست کنیم و در این کنفرانس ما امید داریم که شما بتوانید به ما راه حل بدهید و کمک کنید. برخی تحلیلهای بانک مرکزی نشان میدهد در برنامه سوم اندازه دولت در اقتصاد ایران در بخش عمومی (در سال ۱۳۸۴) حدود ۷۲ درصد بوده است. کمکم شمار کارکنان خارجی در کشور افزایش یافت و کارخانههای بزرگی در ایران تأسیس شدند. در سال ۱۳۷۰ م نیز یک کشورگشای دیگر، تیمور، امپراتوری تیموری را ایجاد کرد که حدود یک و نیم سده به طول انجامید. بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، بودجه شرکتهای دولتی، بانکها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت نسبت به سال قبل ۸.۷ درصد رشد داشته و به رقم ۱۵۷۱۳ هزار میلیارد ریال رسیده که حدود ۵۴ درصد کل بودجه کشور است. حدود یک سوم از مرز ۸٫۳۳۴ کیلومتری آن نیز آبی است. تفاوت بین قیمت پیشبینی شده نفت در لایحه بودجه و قیمت واقعی بیانگر آن است که تهران بیش از 64 درصد از درآمد پیش بینی شده از صادرات نفت خام را از دست خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *