پرش به محتوا
خانه » انواع شرکت‌ و مراحل ثبت شرکت

انواع شرکت‌ و مراحل ثبت شرکت

  • از

در اینجا شرکا در اموال نقدی یا غیر نقدی که به میان آورده اند شریک هستند. این نوع شرکت همان طور که از نام آن پیداست، برای فعالیت در امور تجاری و بازرگانی تشکیل می شود و قوانین تجارتی بر آن اعمال می شود که هدف آن کسب سود برای همه اعضا می باشد. عده ای شرکت هایی مانند کنسرسیوم و قراردادهای مشارکت مدنی را که به امر تجارت می­پردازند شامل این دسته از شرکت ها دانسته و آنها را تضامنی تلقی کرده­اند، اما برخی دیگر، مشارکت های مدنی را از شمول مادۀ 220 قانون تجارت خارج دانسته­اند. از مادۀ 220 قانون تجارت تفاسیر مختلفی به عمل آمده است، اما نگارنده با آن تفسیری موافق است که بر اساس آن شرکت های موضوع این ماده صرفاً از حیث مسئولیت در قبال اشخاص ثالث در حکم شرکت تضامنی هستند و الا مزایای شرکت تضامنی ، به ویژه شخصیتی حقوقی، را ندارند. همین موضوع باعث می شود که هزینه ثبت شرکت در کشوری مانند عمان هم با این نوسانات، تغییر کند، زیرا برای این کار هم به ارز نیاز دارید. در حال حاضر در سال 1400 با مبلغ forty میلیون تومان 0 تا one hundred هزینه های ثبت شرکت در عمان می باشد.

گفتنی است که شرکای ضامن باید تمام سرمایه نقدی مقرر را تأمین کنند، اما شرکای با مسئولیت محدود می‌توانند قسمتی از آن را بپردازند و برای پرداخت باقی آن صرفاً متعهد شوند. و شرکت های مختلط سهامی بارزترین این دسته از شرکت های تجاری می باشند. بر طبق ماده ۱۴۱ قانون تجارت شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود. شرکت نسبی شرکتی ثبت شرکت است که براي امور تجاری تحت عنوان اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هریک از شرکا به نسبت سرمایه‌ای است که در شرکت گذاشته‌اند. شرکت نسبی از جنبه‌های مختلف مانند شرکت تضامنی است؛ ولی برخلاف شرکت اخیر، مسئولیت شرکای شرکت به نسبت مالکیت آنها در سرمایه‌ی شرکت تعیین می‌شود. برای مثال، هرگاه شرکت، چهار نفر شریک داشته باشد و هر یک از شرکا، مالک یک چهارم سرمایه‌ی شرکت باشند، هر شریکی باید یک چهارم از طلب طلبکاران شرکت را بپردازد.

  • منافع و سود شرکت تضامنی به اندازه سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم شود.
  • که سرمایه گذارانی اند که سرمایه خود را به صورت سهم الشرکه در شرکت گذاشته اند و اداره شرکت را به دست شریک یا شرکاء ضامن می سپارند .
  • شرکت های سهامی عام شرکت هایی هستند که در آنها سهامداران تنها می توانند مالک بخشی از سهام باشند و بخش دیگر را باید از طریق پذیره نویسی از عموم مردم معین نمایند و در واقع باید بخشی از سهام را به عموم مردم واگذار نمایند.
  • لازم به ذکر است که حتی اگر فقط قصد گرفتن مشاوره را هم داشته باشید و قراردادی با ما امضا نکنید باز هم این خدمات برای شما به صورت رایگان قابل اجرا می باشد.
  • بعد ارائه گواهی عدم سو پیشینه چرا از ثبت شرکت زنگ زدن گفتن مشکل قضایی داری آیا ممکنه؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنیدم.

1- اولین نکته ای که باید بسیار به آن توجه داشته باشید انتخاب شریک برای تاسیس شرکتتان می باشد. زیرا طبق قوانین، شما به هیچ وجه نمی توانید تنهایی به تاسیس شرکت بپردازید. بعنوان مثال برای شرکت سهامی خاص به حداقل دو شریک سهامدار و دو عضو غیر سهامدار که مجموعه 5 نفر می شود و ثبت شرکت بامسئولیت محدود به حداقل یک شریک که مجموعا دو نفر خواهید شد نیاز دارید. این شرکت ها تابع قانون ملی مشخصی نیستند و معمولا توسط معاهدات بین المللی ایجاد می شوند؛ مانند بانک بین المللی ترمیم و توسعه، مسئله مهمی که در خصوص شرکت های چند ملیتی و بین المللی مطرح می شود نحوه تشکیل و ثبت شرکت و تابعیت آنها است.

شرکت الماس داران پارسه خاورمیانه با به کارگیری از نیروهای متخصص و حقوق‌دانان مجرب نسبت به خدمات ثبتی در تهران می‌تواند در کنار شما خدمات ویژه‌ای ارایه نماید، وکلای مجرب و با دانش این شرکت امور ثبتی شما را در اسرع وقت بدون هیچ وقفه‌ای انجام خواهند داد. شرکت های دانش بنیان از برخی از حمایت های دولتی مانند معافیت مالیاتی ، عوارض حقوقی گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مالیاتی به مدت 15 سال و همچنین اعطاء تسهیلات کم بهره بلند مدت یا کوتاه مدت و یا بی بهره برخوردار می باشند . به جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ثبت شرکت در مناطق آزاد مراجعه نمائید. در این بخش سهام داران ناظر وجود دارند که بر هر چیزی نظارت می کننند. این سهامداران در مجامع قدرت با اعمال نظرشان قدرتشان را نشان می دهند. گروه هایی که شرکای اصلی شرکت را تشکیل می دهند یا همان سهام داران که آن ها گروه های دیگر را ایجاد می کنند.

در این شرکت ها حداقل سرمایه پنچ میلیون ریال، حداقل تعداد سهامداران 5 نفر است و حداقل تعداد اعضا هیئت مدیره 5 نفر و تعداد بازرسین 2 نفر. اگرچنانچه چند نفر در یک فروشگاه، مغازه و … به صورت شریکی سرمایه گذاری کرده باشند و فعالیت اقتصادی انجام بدهند، در واقع یعنی یک شرکت به صورت غیر رسمی تاسیس کرده اند. این نوع شرکت بین تعدادی شرکای سهامی و یک یا تعدادی شریک تضامنی به ثبت می رسد. قواعد شرکت بامسئولیت محدود در سندی به نام شرکتنامه درج می شود. طبق قانون تجارت تمامی سرمایه نقدی و غیرنقدی شرکت باید به مقداری که موجود است، در شرکتنامه درج شود.

نهایی کردن ثبت شرکت

در شرکت‌هایی که مسئولیت محدود دارند، سود شرکت به نسب سرمایه میان شرکا تقسیم خواهد شد. البته آن‌ها می‌توانند ترتیب دیگری برای تقسیم سود در اساسنامه‌ی شرکت در نظر بگیرند. حق رأی نیز برای هر یک از شرکا به نسبت سرمایه‌ی آن‌ها خواهد بود.

انواع شرکت ها : شرکت تضامنی

در این نوع شرکت سرمایه به سهام‌های مساوی تقسیم شده و هر شریک مالک تعدادی از این سهام هاست. نوع دیگری از شرکت‌های تجارتی که سرمایه و ضمانت شرکا در آن تأثیر زیادی ندارد بلکه تعداد شرکا و اکثریت آنها مؤثر است شرکت‌های تعاونی هستند. شرکت تعاونی شرکتی است از انواع شرکتها که با اهداف هفت گانه ی مندرج در قانون بخش تعاونی با قید واژه ی تعاونی تشکیل می شود و جهت تشکیل آن حداقل 7 نفر با تابعیت ایرانی باید حضور داشته باشد.

انواع شرکتهای بازرگانی

در شرکت سهامی عام، سرمایه به سهام‌های مساوی تقسیم شده و قسمتی از سرمایه با انتشار اوراق بهادار و فروش به مردم (یعنی سهیم کردن اشخاص ثالث در تامین سرمایه)، تامین می‌شود. اساس فرهنگ کسب و کار در آلمان بر برنامه ریزی و کمال گرایی بنها نهاده شده است. روابط تجاری بسیار رسمی است و نظم ، حریم خصوصی و درستکاری از ارزش های بنیادی است . سلسله مراتب مدیریتی در شرکتها مورد احترام است و فرایند تصمیم گیری در راس شرکت انجام می شود.

هر قراری که بین شرکا برخلاف این، صورت بگیرد در مقابل اشخاص ثالث، بی اثر خواهد بود. در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» ‌و حداقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود.به نوعی دیگر می توان گفت که اگر نام برخی مالکان شرکت در نام شرکت قید شده باشد، شرکت تضامنی محسوب می‌شود. شرکت تضامنی همانگونه که از اسم آن بر می آید، شرکتیست با حداقل دو شریک ضامن که چنانچه دارایی شرکت برای پرداخت بدهی های آن کافی نباشد، طلبکاران می توانند بابت دریافت تمام بدهی خود به آن ها مراجعه نمایند. شرکت تضامنی وقتی تشکیل می شود که سرمایه نقدی تأدیه و سهم الشرکه غیر نقدی نیز تقویم وتسلیم شرکا شده باشد مقررات راجع به تشکیل شرکت تضامنی شبیه مقرات شرکت با مسؤولیت محدود می باشد.

توجه داشته باشید که عمان کشوری پادشاهی است، یعنی پادشاه در راس امور آن قرار دارد. از آن جایی که عمان با کشور ایران همسایه است، همین موضوع باعث می شود که افراد بیشتری به دنبال سرمایه گذاری و ثبت شرکت در عمان باشند. کاربرد و استفاده خاصی دارند و در تجارت روزمره نیز کاربرد دارند اکثرمتقاضیان ثبت شرکت به دنبال ثبت شرکت های سهامی خاص، عام، با مسئولیت محدود و تعاونی هستند.