پرش به محتوا
خانه » انواع شرکت‌ های حقوقی در ایران و مدارک لازم برای ثبت هر کدام

انواع شرکت‌ های حقوقی در ایران و مدارک لازم برای ثبت هر کدام

  • از

تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی موسس ، مبنی بر غیردولتی بودن آن. خیر متاسفانه – با هیچ گونه دست نوشته ای نمی توانید از خود سلب اختیار نمایید. معروفترین شکل مشارکت مدنی، مشارکت در ساخت و ساز، مشارکت مدنی خصوصی و مشارکت مدنی با بانک است. من جواز کسب تولیدی پوشاک دارم میخوام یک اسم برای تولید انتخاب کنم و ثبت بشه. از a hundred and fifty هزار تومان شروع شده و تا 300 هزار تومان اداه خواهد داشت.

این شرکت‌ها مطابق بند 20 قانون تجارت به چندین زیر مجموعه تقسیم می‌شود مثل شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های نسبی، شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های سهامی، شرکت‌های مختلط و شرکت‌های تعاونی که در ادامه توضیحات لازم در مورد مشخصات هرکدام از آن‌ها ارائه شده است. برای شناخت جزئی و بهتر انواع شرکت‌های تجاری، باید آن‌ها را در دسته‌های مختلف جای داد و به تعریف هر یک از آنها با زبان ساده پرداخت. طبقه بندی شرکت‌های تجاری انواع بسیار مختلفی دارد و بسته به این که از چه زاویه‌ای به آن نگاه کرده و از چه نظر می‌خواهید شرکت‌ها را دسته بندی کنید، می‌توانید انواع بسیار متفاوتی از دسته بندی‌ها را داشته باشید. در ادامه سعی کرده‌ایم که شناخت شرکت‌های تجاری را با دسته بندی قابل فهم، راحت‌تر نماییم.

  • اما پرتقاضا ترین شرکت نوع مسئولیت محدود می باشد که با کارت ملی و شناسنامه اعضای مورد نظر قابل ثبت می باشد.
  • به همین جهت مسئله مهم در هنگام تاسیس یک شرکت، تعیین نوع و قالب شرکت تجاری است که باید با توجه به فعالیت شرکت و … صورت بگیرد.
  • همچنین باید اشاره کرد که شرکا می‌توانند مدیر شرکت را از میان خود یا خارج از مجموعۀ خود برگزینند.
  • در هر دو شرکت بدون رضایت تمام شرکا کسی حق انتقال سهم به غیر (حتی بین اعضا) را ندارد.
  • باید نوع کاری رو که تصمیم دارید با این شرکت انجام بدین رو به ما بگید که ما بتونیم موضوعی که شامل فعالیت بازرگانی باشه رو هم به شما معرفی کنیم.
  • در این حالت مسئولیت شرکا سهامدار به میزان سهامی است که در شرکت دارند و تنها به اندازه همین سهام باید پاسخگوی دیون و بدهی های شرکت باشند.

بر این اساس، اگر قصد فعالیت تجاری قانونی در ایران دارید باید شرکتی را در راستای فعالیت‌های خود به ثبت برسانید تا از دید قانون نیز به رسمیت شناخته شوید. از معروف‌ترین شرکت‌های تجاری می‌توان به شرکت‌های سهامی اشاره کرد. شرکت‌های سهامی دارای یک شخصیت حقوقی مستقل از سهامداران هستند.

تجارت شرکت نسبی شرکتی است برای امور تجارتی در اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل می شود و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای هست که در شرکت می گذارند . شرکت مختلط غیر سهامی نیز از ترکیب شرکا ضامن و شرکا با مسئولیت محدود شکل می گیرد. در این حالت شرکا با مسئولیت محدود تنها به اندازه آورده خود در شکرت مسئولیت دارند و شرکا ضامن باید تمامی دیون و بدهی های شرکت را تعهد نمایند.

می‌توانید شرکت یا مؤسسه خود را ثبت کنید یا اگر دچار مشکلات حقوقی برای شرکت خود یا در همکاری با شرکت‌های دیگری شده‌اید با پشتیبانی وی حل‌وفصل کنید. 2 – اظهارنامه مشعر بر تعهد كليه سهام و گواهينامه بانكي حاكي از تأديه قسمت نقدي آن كه نبايد كمتر از سي و پنج درصد كل سهام باشد.‌اظهارنامه مذكور بايد به امضاي كليه سهامداران رسيده باشد. هرگاه تمام يا قسمتي از سرمايه به صورت غير نقد باشد بايد تمام آن تأديه گرديده و صورت‌تقويم آن به تفكيك در اظهارنامه منعكس شده باشد و در صورتي كه سهام ممتازه وجود داشته باشد بايد شرح امتيازات و موجبات آن در اظهارنامه‌منعكس شده باشد. برای ثبت تجاری شرکت نیز فرم درخواست ثبت باید توسط تمامی شرکا امضا و توسط دفتر دار رسمی آلمانی به صورت فرم الکترونیکی معتبر بایگانی گردد. در هر دو شرکت، اگر سهامداری قصد انتقال سهم به کسی را داشته باشد، باید در جلسه‌ای رضایت تمام شرکاء برای این کار بیان شود.

شركت به طور كلی به دو قسم تجاری و غیرتجاری یا مدنی تقسیم می شود. سوالم اینه که آیا نیاز به سوء پیشینه هست یا نه؟ و سوال بعدیم اینه که نیاز هست ما به اداره مراجعه کنیم یا کل کارها رو شما انجام میدین. اما شما اگر قصد دارید ثبت شرکت داشته باشید که بتونید جذب سرمایه داشته باشید باید حتما مجوز بگیرید. من میخوام یه شرکت ثبت کنم اما شنیدم افرادی که کارمند رسمی هستند و مشغول به خدمت، نمی تونن مدیر عامل باشن و ثبت شرکت انجام بدن. تاسیس و راه اندازی شرکت های حقوقی ممکن است در ابتدا بسیار ساده به نظر برسد. اما کافیست به اداره ثبت، اداره مالیات و دارائی، دادگاه های حقوقی و سایر مراجع مرتبط سر بزنید.

حمماسه«لرده» به عنوان روز ضد استعماری زنان ایران در تقویم ثبت شود

بیشتر در مواردی که تاجری احتیاج به پول دارد و نمی‌خواهد قرض کند چند شریک در شرکت خود وارد می‌کند و مسئولیت آنها را به میزان سرمایه‌ی محدود می‌سازد و خود تمام تعهدات شرکت را ضمانت می‌کند. بنابراین اگر بعد از ادای دین از سرمایه‌ی شرکت، چیزی از قروض باقی مانده باشد شریک یا شرکای ضامن متضامناً مسئول پرداخت هستند، و به شرکایی که مسئولیت محدودی به میزان سرمایه دارند ارتباط پیدا نمی‌کند. شرکتنامه یا اساسنامه تقسیم سود را معین می کند و باید روابط شرکاء براساس آن باشد و برای شریک ضامن که اداره شرکت را برعهده دارد سهمی در برابر فعالیت و اعمالی که انجام می دهد ، اختصاص داده می شود . پرداخت آن آورده های غیر پولی به وسیله خود شرکا انجام می شود و باید شرکت نامه شرکت هم قید بشود و این پرداخت ها دارای هیچ نوع مقررات و قوانین خاصی نمی باشد و توسط هیچ مقام قضایی مثل دادگاه اجرا نمی شود .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت‌ با مسئولیت محدود

شایان ذکر است سرمایه شرکت‌هایی که تماماً دولتی هستند، تماماً از جانب دولت به این شرکت‌ها تزریق می‌شود. شرکت‌های سرمایه دقیقه نقطه مقابل شرکت‌های اشخاص هستند؛ در اینجا بر خلاف شرکت‌های اشخاص که شخصیت فرد شریک اهمیت داشت، تنها چیزی که اهمیت دارد میزان سرمایه ای است که هر شریک در اختیار دارد. مسئولیت تمامی شرکا محدود به میزان سهمی است که دارند و در صورت ورشکستگی، اعاده مال به نسبت دارایی‌ها و سهم هرکدام از سهامداران خواهد بود. شریک B یک میلیون و شرکای C و D نیز هرکدام باید 500 هزار تومان از مطالبات را پرداخت کنند. در مقاله «شرکت نسبی چیست و ثبت آن چگونه است؟ تفاوت شرکت نسبی با تضامنی در چیست؟» به طور مفصل به معرف شرکت نسبی پرداخته شده است. مطابق قوانین تجارت در شرکت‌های تضامنی شخصیت و سرمایه بسیار اهمیت دارد زیرا در شرایطی مثل ورشکستگی یا بحران‌های مالی، مال باختگان می‌توانند اموال خود را مستقیماً از هرکدام از شرکا مطالبه کنند و تخطی شرکا از این بند، غیر قانونی است.

همچنین نام شرکت، موضوع شرکت، مدت شرکت، مرکز اصلی شرکت، مبلغ سرمایه و بسیاری از موارد مرتبط دیگر در این تفاهم‌نامه ذکر می‌شوند. تنظیم اساس‌نامه شرکت نیاز به تخصص دارد و باید بسیار دقیق انجام شود. تغییر دادن مندرجات اساس‌نامه به برگزاری مجدد مجمع عمومی و تصمیم اکثریت شرکا نیاز دارد. کپی برابر اصل تمامی مدارک مورد نیاز برای تاسیس شرکت به همراه فرم‌های امضاشده باید به اداره ثبت شرکت‌ها فرستاده شود. برای این منظور، اداره پست جمهوری اسلامی ایران پاکتی مخصوص طراحی کرده است که مدارک صرفاً باید در همین قالب تحویل مرجع قانونی داده شوند. این بخش از هزینه‌های ثبت شرکت متغیر است اما تا پایان سال ۱۳۹۹ این تعرفه سی هزار تومان معین شده است.

اشخاص حقوقی می‌توانند برای مدیریت شرکت انتخاب شوند که در این صورت باید یک نفر را به‌عنوان نماینده‌ی دائمی خود انتخاب کنند. اعضای علی‌البدل در صورت فوت، استعفا یا سلب شرایط مدیران جای آن‌ها را می‌گیرند. ثبت شرکت های تضامنی نسبت ثبت شرکت در تهران به سایر موارد موجود دارای متقاضیان کمتری است. دلیل این امر این است که به دلیل شرایط و ضوابط و کاربردهای خاصی که شرکت های تضامنی دارند جز در موارد خاص مانند تأسیس صرافی و مواردی از این قبیل نیازی به ثبت شرکت تضامنی نمی باشد.