پرش به محتوا
خانه » انواع، ارکان، ماهیت و حقوق و مزایای شرکت های سهامی و بازار سرمایه

انواع، ارکان، ماهیت و حقوق و مزایای شرکت های سهامی و بازار سرمایه

  • از

برابر ماده( ۲) قانون مدنی، قوانین ،پانزده روز پس از انتشار ،در روزنامه رسمی در سراسر کشور لازم‌‎الاجراست مگر آن که در خود قانون ،ترتیب خاصی برای موقع اجرا مقرر شده باشد. 1) با توجه به اینکه قانون در سه مورد اتفاق ثبت برند تجاری آرا را ضروری دانسته، در سایر تصمیم‌ها هم همین رویه را پیش بگیریم. » کسب رتبه برتر مدیریت سبز شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی همزمان با دهه… » بهره برداری از ۲۰ ایستگاه آنلاین آب وهواشناسی شرکت آب منطقه ای …

نحوه انتخاب و برکناری مدیران، مدت زمان ایفای وظیفه آن ها و وظایف آن ها. چنانچه قصد دارید شرکت خود را به ثبت برسانید،در اسرع وقت با همکاران ما در « ثبت شرکت فکر برتر » تماس حاصل فرمایید. ثبت برند جک پمپیثبت برند جک پمپی مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید به تمام سوالات شما درباره ثبت برند جک پمپی پاسخ… شرکت های که سهام آنها به صورت مستقیم متعلق به دولت شامل وزارتخانه، مؤسسات دولتی و سازمان های دولتی مستقل می باشند. شایان ذکر است در این نشست مدیران حوزه بهره برداری نیز دیدگاه های خود را در این خصوص عنوان نمودند. مهندسی صنایع مهندسی، شامل کاربرد روشهای تجزیه و تحلیل اصول فیزیکی برای تبدیل موادخام و سایر منابع به فرمی که رضایت و احتیاجات آدمی را تامین کند، میباشد.

جمع بندی مطالعات در موضوع نشان می دهد که مجموعه این الزامات با تفسیر مضیق را می توان در سه گروه الزامات ناظر بر ارکان اداره شرکت، الزامات ناظر بر حسابرسی از شرکت و الزامات حمایت از سهام داران طبقه بندی کرد. در این مطالعه، ضمن شمارش الزامات ناظر بر ارکان اداره و حسابرسی شرکت، حقوق کشورهای ایران، ایالات متحده آمریکا و انگلستان با یکدیگر مقایسه شده است. برطبق ماده ی one hundred forty four قانون تجارت (ت.ا.ق.ت) مجمع عمومی عادی در هر سال یک یا چند بازرس انتخاب می کند تا بر طبق این قانون به وظائف خود عمل کنند. ماده ی 146 این قانون نیز تصریح شده است که مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازرس علی البدل تیز انتخاب کند تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظائف بازرسی دعوت شوند. مهمترین وظائف بازرس یا بازرسان بر طبق قانون تجارت، اظهار نظر در خصوص صحت و درستی صورت دارایی و صورتحساب دوره ی عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره ی صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند، است. مجمع عمومی که از اجتماع اعضای تعاونی یا نمایندگان آن‌ها تشکیل می‌شود به دو صورت عادی و فوق العاده منعقد می‌گردد.

ارکان شرکت

بدین مفهوم که مجمع عمومی موسس ، اجتماع موسسین می باشد که برگزاری آن در شرکت های سهامی عام لازم الاجرا بوده ولی این امر برای شرکت های سهامی خاص مصداق ندارد. این شرکت هیئت نظاری با حداقل سه نفر از شرکا تشکیل می‌دهد که اولین وظیفه آن‌ها، حصول اطمینان از تأدیه سهام تعهد‌شده است. دومین وظیفه‌ ایشان، تهیه گزارش برای مجمع عمومی بر اساس اسناد شرکت است.

بازرس قانونی برای مدت یک سال و توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می شود. هیئت مدیره شرکت از 5 عضو اصلی (که یکی از آنها مدیرعامل است) و دو عضو اصلی و دو عضو علی البدل تشکیل شده که برای مدت دو سال انتخاب و تا وقتی تجدید انتخاب به عمل نیامده درمقام خود باقی می مانند. از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می توان به انحلال شرکت تعاونی و افزایش و کاهش سرمایه اشاره داشت .

بازرسان مکلفند درباره صحت و درستی صورت دارايی ، صورت حساب دوره عملکرد ، صورتحساب سود و زيان و تراز نامه که هيأت مديره به مجمع ارائه می دهد ، اظهار نظر کنند ، وبه همين خاطر می توانند همواره کليه دفاتر و اسناد شرکت را بازديد نموده و گزارش جداگانه ای برای مجمع عمومی عادی ساليانه تهيه نمايند. طبق قانون تجارت سرمايه شرکت سهامی عام نبايد از پنج ميليون ريال و سهامی خاص از يک ميليون ريال کمتر باشد. هرگاه مسئله فوق‌العاده‌ای برای شرکت پیش بیاید که استحضار و تصمیم صاحبان سهام لازم باشد و در حقیقت امری خارج از جریان عادی اتفاق افتد. در مجمع عمومی عادی تصمیمات همواره به اکثریت نصف بعلاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.

مجمع عمومی عادی بازرس یا بازرسان را انتخاب می کند ، ولی اولین بازرس یا بازرسان را مجمعی که با حضور داوطلبان عضویت در بدو تاسیس شرکت تعاونی تحت عنوان ” اولین مجمع عمومی عادی ” تشکیل می شود ، انتخاب می کند . علاوه بر اشخاص حقیقی ، اشخاص حقوقی نیز می توانند به سمت بازرسی انتخاب شوند ، همچنین هیئت بازرسی اتحادیه ها نیز می تواند به تقاضای مجمع عمومی شرکت تعاونی عضو واتحادیه و با تصویب مجمع عمومی اتحادیه ، وظایف بازرسی آن شرکت را انجام دهد. در قانون و نمونه اساسنامه به لزوم ثبت شرکت انتخاب بازرسان از بین اعضای شرکت تعاونی اشاره نشده است ؛ بنابراین بازرس یا بازرسان را می توان از بین اعضا یا خارج از آن ها انتخاب کرد. هیئت‌مدیره اداره‌کنندگان شرکت هستند که توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می‌شوند. قانون‌گذار دربارۀ تعداد اعضای هیئت‌مدیره در شرکت‌های سهامی خاص ساکت است؛ البته در رَویۀ عملی ادارۀ ثبت شرکت‌ها، حداقل تعداد اعضای هیئت‌مدیرۀ شرکت سهامی خاص، ۳ شخص است؛ اما قانون‌گذار درخصوصِ تعداد اعضای هیئت‌مدیره در شرکت سهامی عام، 5 عضو را مشخص کرده است.

دانلود پروژه مدیریتی

شرکت تعاونی توسط هیئت مدیره ای که طبق قانون تجارت و مفاد اساسنامه و شرکت های تعاونی انتخاب می شود اداره می گردد . قبول استعفای مدیر عامل ، نظارت بر اجرای فعالیت های تعاونی ، عزل و نصب مدیر عامل همگی از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد . رسیدگی و تصمیم گیری درباره گزارش بازرس یا هر یک از بازرسان درباره تخلفات هیئت مدیره و مدیر عامل .

به عبارت ديگر ، اين شرکت بين يک يا چند نفر شريک ضامن و يک يا چند نفر شريم با مسئوليت محدود ، بدون انتشار سهام تشکيل می شود. شرکای سهامی کسانی هستند که سرمايه آنها به صورت سهام بوده و مسؤوليت آنها فقط در قبال سهام آنان است و شريک ضامن کسی است که سرمايه او به صورت سهام درنيامده و مسؤول کليه قروضي است که ممکن است علاوه بر دارايي شرکت پيدا شود. در اين گونه شرکت ها ، شرکا از بين خود لااقل يک نفر را به عنوان مدير انتخاب می کنند و شرکت زمانی تشکيل خواهد شد که تمام سرمايه نقدی تأديه و سهم الشرکه غير نقدی نيز تقديم و تسليم شده باشد. اجتماعی است که ساليانه حداقل يک بار پس از پايان سال مالی تشکيل و نسبت به موارد زير اقدام می نمايد. عضويت در تعاوني ها با قبول شرايط اساسنامه برای همه افراد آزاد است و خروج از تعاونی نيز آزاد است. مگر آنکه قبل از اتمام مدت ، شرکت نسبت به تمدید آن اقدام کرده باشد.

  • در مجمع عمومی مؤسس حضور عده‌ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد نموده باشند ضروری است.
  • در ماده ی 119 این قانون مشخص شده که هیات مدیره در اولین جلسه ی خود از بین اعضای هیات.
  • محدوده اختیارات مدیر عامل شرکت در حوزه هایی است که هیئت مدیره به او واگذار کرده و مدیر عامل به عنوان نماینده شرکت، از جانب شرکت، حق امضاء خواهد داشت.
  • برای تشکيل جلسات هيأت مديره حضور بيش از نصف اعضای هيأت مديره الزامی است و تصميمات بايد با اکثريت آرای حاضرين اتخاذ شود.

بازرسان اشخاصی هستند که توسط مجمع عمومی برای نظارت به اعمال مدیران و حساب ها و معاملات شرکت انتخاب می گردند و از ارکان شرکت های سهامی می باشند. مجمع عمومی عادی سالیانه بازرس یا بازرسانی را به مدت 1 سال نعیین می کند تا بر اعمال هیئت مدیره نظارت کرده و نیز بر امور جاری از جمله عملیات مالی شرکت اشراف داشته باشند. زمانی که شرکتهای تجاری از نوع سهامی تاسیس می شود در زمان ثبت و تاسیس باید مطابق قانون تجارت ارکان شرکت های سهامی را درنظر گرفت البته قانون تجارت بدین منظور قوانین و ماده های تصویب کرده است که در ثبت شرکت نیاز به رعایت آن می باشد در ذیل به شرح رکن های اصلی شرکت می پردازیم.

چه اشخاصی نمی‌توانند به عنوان بازرس انتخاب شوند؟

در واقع، قانون گذار اصل را بر اعتماد به مدیران شرکت قرارداده است و فرض می کند اعمال مدیران در جهت نفع شرکت است، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. اثبات این خلاف که از نظارت بازرس یا بازرسان شرکت معلوم می شود، برای مدیران متضمن مسئولیتهای جزایی و مدنی سنگینی خواهد بود. هر یک از اجزای این سازمان ، کارکرد و نقش خود را در هماهنگی با سایر ارکان ایفا می کند . جایگاه و کارکرد ارگانها ی یاد شده،در مجموع شکل دهنده دوره حیات یا فعالیت شرکت به شمار می روند.

دانلود تحقیق بررسی نقش عرف در فقه امامیه و نظام حقوقی ایران

حتی در امور تسویه پس از انحلال نیز در این قانون ها، تشریفات خاصی بیان شده است. تمامی این مواد قانونی لازم الاجرا بوده و در صورتی که تشریفات امور و تصمیمات اتخاذ شده با شرایطی غیر از موارد مندرج در قانون باشد، عاملین آن دارای مسئولیت کیفری بوده و در مورادی به ابطال تصمیمات و حتی انحلال شرکت خواهد تغییرات شرکت انجامید. این مجمع در شرکت سهامی خاص با حضور علاقه مندان به تشکیل شرکت سهامی خاص تشکیل می گردد و تصمیمات اتخاذ شده باید به تصویب کلیه اعضاء موسس برسد. البته برگزاری مجمع عمومی موسس برای تشکیل شرکت سهامی خاص جنبه الزامی ندارد و موسسین در برگزاری مجمع عمومی موسس یا عدم برگزاری آن اختیار کامل دارند.

شرکت‌های تجاری دارای سه رکن اصلی هستند که وجود هرکدام از این سه رکن، دلایل خاص خود را دارد و مسلماً قانونگذار با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و مدیریتی و سازمان شرکت‌های تجاری این ارکان را پیش‌بینی نموده است. از این جهت، تک‌تک ارکان شرکت حائز اهمیت هستند و کیفیت انجام مسئولیت‌هایشان بر روند اداره شرکت اثر به‌سزایی دارد. بدیهی است که با همکاری مجمع‌های عمومی، هیئت مدیره و بازرسان، هر شرکتی در مسیر رشد قرار می‌گیرد و نهایتاً به افزایش سرمایه‌ی سرمایه شرکت و بهبود اقتصاد کشور کمک شایانی خواهد کرد. پس از ثبت شرکت، سهامداران موظف به تعیین ارکان شرکت هستند تا به این وسیله بتوانند بر اساس اهداف شرکت، آن را پیش ببرند.

بر همين اساس حضور در جمع ۱۰ شركت فعال در صنعت ساختمان به عنوان هدف اصلي شركت تعريف شده و برنامه ريزي ها به جهت ساخت حداقل ۵۰۰ هزار مترمربع در سال انجام گرفته است. برای ایجاد ثبت شرکت مدنی هریک از شریکان باید مال یا حق مالی که نسبت به آن مالکیت دارد را به شرکت بیاورد. این مال ممکن است مال مادی یا معنوی باشد و در نتیجه مالکیت نیز اعم از مالکیت مادی و معنوی است. کمپانی مایکروپورت ارتوپدیکس از بزرگترین کمپانی های چند ملیتی ارتوپدی دنیاست که محصولات نوآورانه خود را از محل اصلی تولید خود در آرلینگتون (ایالت تنسی آمریکا) به بیماران و پزشکان در بیش از 60 کشور جهان در ایالات متحده آمریکا، اروپا، ژاپن، آمریکای لاتین و خاورمیانه عرضه میدارد.